جایگاه برنامه‌ریزی در موفقیت

هر کدام از ما انسان­‌ها اهدافی را در طول زندگی خود داریم، که برخی از آن­ها محقق و برخی دیگر محقق نمی­‌شود. تمامی اهدافی که در طول تاریخ توسط انسان­‌های مختلف محقق شده­‌اند، سه مرحله ضروری را طی نموده­‌اند:

  1. تصمیم‌­گیری و خواستن
  2. تفکر و ترسیم نقشه راه (ذهنی یا بر روی کاغذ)
  3. تلاش منطقی و آگاهانه

بسیاری از انسان­‌ها بوده‌­اند که علی‌رغم تلاش‌­های زیادی که نمودند، اما توفیق دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده را نداشتند. با بررسی ریشه عدم موفقیت این افراد متوجه خواهیم شد که اکثر این افراد نقشه راه درست و هوشمندانه‌­ای را برای رسیدن به اهداف خود ترسیم نکرده‌­اند.

پروانه نظارت و اجراء = چالش مهندسین

یکی از بزرگترین اهداف یک مهندس عمران در طول زندگی حرفه­‌ای خود کسب پروانه نظارت و اجراء و ورود به حرفه مهندسی می­‌باشد. اما همانطور که اشاره شده، لازمه تحقق اهداف، داشتن نقشه راه درست و منطقی است. نقشه‌­ای که مسیر موفقیت را از بین پرتگاه­‌ها و ناهمواری­‌های دره آزمون نظام مهندسی به شما نشان دهد. با مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است، داشتن مسیر و برنامه از پیش تعیین شده، توانسته منجر به موفقیت افرادی با توانایی و سطح علمی پایین اما پر تلاش، در آزمون نظارت و اجرا شود.

نکته کلیدی اینکه یک برنامه متوسط از پیش تعیین شده می­‌تواند عملکرد یک مهندس متوسط رو به پایین را بالاتر از عملکرد یک استاد دانشگاه، در آزمون نظارت و اجراء بیاورد.

نقشه راه خوب برای موفقیت در آزمون نظارت و اجراء

بی­‌شک ترسیم مسیر صحیح موفقیت در آزمون نظارت و اجراء، نیاز به شناخت کافی از این آزمون و شرایط آن دارد. شرایطی که بسیاری از مهندسین بعد از چندی بار شکست در آزمون متوجه جزئیات آن می­‌شوند. برخی از این موارد عبارت‌­اند از: عدم توجه به مولفه سرعت در سر جلسه آزمون، عدم توجه به محدودیت زمانی آزمون و حل سوالات زمانگیر نظارت و اجراء و در ادامه استرس ناشی از زمان و …

کارگروه نظارت و اجراء ACE با بیش از 6 سال سابقه فعالیت در حوزه آزمون نظارت و اجرا و تالیف کتب متعدد آموزشی در این زمینه و برگزاری کلاس‌­ها و آزمون­‌های متعدد آمادگی جهت شرکت در آزمون نظارت و اجراء، اقدام به ارائه برنامه پیشنهادی جهت کمک به موفقیت شما مهندسین عزیز نموده است.

با توجه به شناختی که این سال­‌ها از شرایط مهندسین داشتیم، برنامه پیشنهادی را بگونه‌­ای تنظیم کردیم تا از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد. بگونه‌­ای که روزهای پرمشغله مانع از شکست برنامه شما نشود. در واقع در این برنامه ساعت و تاریخ مشخص نشده و تنها اولویت­‌ها و کارهای مهمی که باید انجام شوند با یک چیدمان حساب شده پشت سر هم آمده­‌اند.

Capture 2

این برنامه بدین صورت تنظیم شده که شما جهت موفقیت در آزمون سه مهارت فهم مطلب، کاربرد مطلب و تست‌زنی مطلب را تمرین کنید، تا در سر جلسه آزمون به راحتی سوالات را انتخاب و در کمترین زمان ممکن به آن­‌ها پاسخ دهید. تکنیک انتخاب سوالات آسان و عدم اتلاف وقت بر روی سوالات دشوار مهمترین مهارتی است که هر داوطلب شرکت در آزمون نظارت و اجراء باید آن را کسب نماید و این مهم تنها با تست‌زنی و کلنجار رفتن با آزمون­‌های متعدد آزمایشی امکان پذیر خواهد بود، بنابراین زمان­‌هایی در این برنامه جهت ارزیابی مطالب یادگیری تحت خود آزمونی تعبیه شده که شما عزیزان باید مطالبی را که فرا گرفته اید، تحت آزمون قرار دهید.

به طور کلی این برنامه از سه مرحله یادگیری، جمع‌بندی و خودآزمونی جامع و جزئی تشکیل شده است.

مرحله اول : یادگیری

در این مرحله دو منبع از سری منابع آزمون نظارت و اجراء را انتخاب نموده و سپس شروع به مطالعه و یادگیری بخش اول یکی از این منابع می­‌نماییم. توجه داشته باشید که یادگیری باید کاربردی و همراه با نگاه مهندسی باشید. پس از آن که بر روی یک بخش از منبع شماره 1 به تسلط رسیدید، حالا پس از کمی استراحت به سراغ قسمت اول از مبع دوم انتخابی رفته و شروع به مطالعه آن می­‌نمایید، همزمان که مطالعه بخشی از منبع دوم را پیش می‌­برید، آزمونکی 5 تسته از سوالات تالیفی و یا ادوار اخیر،  مطالبی که از منبع اول خوانید را تهیه نموده  و سعی کنید طی زمان مشخص (حداکثر 3 دقیقه برای هر تست) بدون آنکه به پاسخ‌­ها نگاه کنید آن­ها را حل نمایید. توجه داشته باشید ممکن است سوالاتی را که شما به عنوان آزمونک انتخاب نمودید، پیش­تر در مرحله یادگیری با آن مواجه شده باشید، باید بگویم که هیچ اشکالی ندارد. همین شیوه مطالعه یک منبع و تست‌زنی از منبع دیگر را به صورت زیگزاگی ادامه دهید تا مطالب هر دو منبع تمام شود. سپس همین روش را برای دو منبع دیگر پیش ­بگیرید تا تمامی منابع آزمون تمام شوند. نکته مهم و حائز اهمیت آن است که یک روز در هفته را به مرور و تست‌زنی منابعی که تمام نموده‌­اید باید اختصاص دهید که پیشنهاد ما اخر هفته (روزهای جمعه) می‌­باشد. توجه داشته باشید برای یادگیری نیاز به حفظ مطالب ندارید بلکه باید مطالب را درک کنید، به عبارت دیگر توانایی تصویر سازی و قهم مطلب منتقل شده از بندهای آیین­‌نامه را دارا باشید. برای تکمیل بهتر این مرحله توصیه می‌کنیم از پکیج جامع آمادگی آزمون نظارت و اجراء ACE به همراه 7 جلدکتاب و بیش از 270 ساعت کلاس آموزشی استفاده نمایید. این آموزش‌­ها از مرحله مقدماتی تا پیشرفته یادگیری را بصورت کاملا کاربردی برای شما تکمیل می­‌کنند.

مرحله دوم : جمع­‌بندی

این مرحله پل بین مرحله یادگیری و مرحله تست زنی می­‌باشد. مطالبی را که شما در مرحله اول یادگرفته‌­اید باید فرآوری شوند تا برای تست‌زنی در آزمون نظارت و اجراء بتوان از آن­ها استفاده نمود. این امر مهم با هایلایت کردن کتب مقررات ملی ساختمان و تست زنی و تهیه کلیدواژه جامع از منابع آزمون صورت می­‌پذیرد. شما باید در این مرحله با استفاده مرور و حل تست­‌های متعدد قسمت­‌هایی را که از منابع آزمون تهیه و مطالعه کردید را جمع‌بندی کنید تا به راحتی بتوانید به بندهای مورد نیاز برای حل تست­‌ها دست پیدا کنید.

بدین منظور می­‌توانید از کلیدواژه موسسه ACE که ویژه روز جلسه آزمون نظارت و اجراء است توسط گروه اساتید ACE تهیه شده، استفاده نمایید، این کلیدواژه به شما این امکان را می­‌دهند هر منبع را در حجم کم و دسته بندی شده با خود سر جلسه آزمون نظارت و اجراء به همراه داشته باشید.

مرحله سوم : خودآزمونی

آزمونک­‌ها و آزمون­‌هایی که شما در طی مسیر آمادگی برای آزمون نظارت و اجراء از خود می­‌گیرید، بسان بازی­‌های تدارکاتی است که یک تیم فوتبال قبل از یک بازی اصلی انجام می­‌دهد تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد، طبیعی است که هرچه تعداد و کیفیت این آزمون­‌ها بیشتر و بهتر باشد، آمادگی شما برای آزمون بیشتر خواهد شد و همچنین سرعت و دقت شما در سر جلسه بهبود می­‌یابد. مجموعه ACE همواره یکی از بهترین برگزارکنندگان آزمون­‌های آزمایشی بوده به شما در مدلسازی آزمون نظام مهندسی کمک می­‌نماید.

در ادامه برنامه پیشنهادی ACE جهت آمادگی برای آزمون نظارت و اجراء را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم تا شما مهندسین محترم در صورت تمایل از آن جهت برنامه‌ریزی بهتر برای موفقیت و رسیدن به هدف خود استفاده نمایید. همچنین تیم مشاورین ACE همواره در خدمت شما بوده و پاسخگوی سوالات مشاوره‌­ای و فنی شما عزیزان می‌­باشد.

لازم به ذکر است این برنامه پیشنهادی براساس سرفصل کتب مجموعه ACE می­‌باشد، اما شما عزیزان می­‌توانید براساس همین سر فصل­‌ها از منابع دیگر استفاده نمایید.

این برنامه براساس میزان مطالعه روزانه 3 ساعت تنظیم شده است (2 تا 90 دقیقه) و بسته به توانایی و زمان مطالعه مهندسین می­‌تواند تا 40 روز افزایش یا کاهش یابد.

تا تحقق رویای قبولی در نظارت و اجراء در کنار شما هستیم!

1 1

2 1

3 1

اوووپس! نمی توانیم فرم شما را بیابیم.